Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ(: .FYI : I am open-minded, but I'm not stupid
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ιBlogPostTitleImg! علّت مرفّه بودن زندگی کفّار
رفت و آمد پیروزمندانۀ کافران در شهرهاى مختلف هرگز تو را نفریبد

این پیروزی ها و درآمدهای مادی بی قید و شرط، پیروزی های زودگذر و اندک اند

جایگاهشان دوزخ است چه جایگاه بد و آرامگاه نامناسبی
پرسش: به چه دلیل افراد بى ایمان زندگى مرفّهى دارند؟

پاسخ: سؤالى که در اینجا مطرح شده، براى جمعى از مسلمانان عصر پیامبر (ص) نیز مطرح بود. در حقیقت این یک سؤال عمومى و همگانى براى بسیارى از مردم در هر عصر و زمان است، آنها غالباً زندگى مرفه و پر ناز و نعمت گردنکشان و طغیانگران و فراعنه و افراد بى بند و بار را، با زندگى پر مشقت جمعى از افراد با ایمان مقایسه میکنند و میگویند:
چرا آنها با آن همه جنایت و آلودگى، زندگى مرفهى دارند، و اما اینها با داشتن ایمان و تقوى در سختى به سر میبرند؟
و گاهى این موضوع در افراد سست ایمان ایجاد شک و تردید میکند.
این سؤال اگر به دقت بررسى شود و عوامل مطلب در دو طرف تجزیه و تحلیل گردد، پاسخ هاى روشنى دارد، که خدای متعال در آیات ۱۹۶ و ۱۹۷ سورۀ «ال عمران» به بعضى از آنها اشاره کرده است و با دقت و مطالعه، به بعضى دیگر میتوانیم دست یابیم.
خداوند میفرماید: (رفت و آمد پیروزمندانه کافران در شهرهاى مختلف هرگز تو را نفریبد)؛ «لا یَغُرَّنَّکَ تَقَلُّبُ الَّذینَ کَفَرُوا فِی الْبِلادِ».
گرچه مخاطب در آیه شخص پیامبر است ولى روشن است منظور عموم مسلمانان میباشند.
در آیۀ بعد میفرماید: (این پیروزى ها و درآمدهاى مادى بى قید و شرط، پیروزى هاى زودگذر و اندک اند)؛ «مَتاعٌ قَلیلٌ».
سپس اضافه میکند: به دنبال این پیروزى ها، عواقب شوم و مسئولیت هاى آن، دامان آنها را خواهد گرفت و (جایگاهشان دوزخ است چه جایگاه بد و آرامگاه نامناسبى)؛ «ثُمَّ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمِهادُ».
آیۀ فوق در حقیقت اشاره به دو نکته میکند:
نخست، این که بسیارى از پیروزى هاى طغیانگران و ستمکاران ابعاد محدودى دارد، همان طور که محرومیت ها و ناراحتى هاى بسیارى از افراد باایمان نیز، محدود است، نمونۀ زندۀ این موضوع را در وضع مسلمانان آغاز اسلام و دشمنان آنها میتوانیم مشاهده کنیم، حکومت اسلام چون در آن زمان به شکل نهالى نوخاسته بود، و از طرف دشمنان نیرومندى که همچون طوفان بر او میتاختند تهدید میشد، بسیار پر و بال بسته بود، به خصوص این که مهاجرت مسلمانان «مکّه» آنها را که در اقلیت بودند، به کلى از هستى ساقط کرده بود، و این وضع، مخصوص آنها نبود، بلکه تمام طرفداران یک انقلاب بنیادى و روحانى در یک جامعۀ فاسد، یک دوران محرومیت شدید در پیش خواهند داشت.
ولى میدانیم این وضع زیاد طولانى نشد، حکومت اسلام ریشه هاى محکمى پیدا کرد و شاخه هاى آن نیرومند و قوى شد، سیل ثروت به کشور اسلام سرازیر گردید و دشمنان سرسخت که در ناز و نعمت بودند به خاک سیاه نشستند، این همان چیزى است که با جملۀ «مَتاعٌ قَلِیْلٌ» در آیه به آن اشاره شده است.
دیگر این که: موفقیت هاى مادى جمعى از افراد بى ایمان بر اثر این است که در جمع آورى ثروت هیچ گونه قید و شرطى براى خود قائل نیستند، و از هر طریقى خواه مشروع، یا نامشروع، و حتى با مکیدن خون بینوایان براى خود ثروت اندوزى میکنند، در حالى که مؤمنان براى رعایت اصول حق و عدالت، محدودیت هائى دارند و باید هم داشته باشند.
بنابراین نمیتوان حال این دو را با هم مقایسه کرد، اینها احساس مسئولیت میکنند، در حالى که آنها هیچگونه مسئولیتى براى خود احساس نمیکنند، و از آنجا که عالم، عالم اختیار و آزادى اراده است، خداوند هر دو دسته را آزاد گذاشته تا سرانجام، هر یک به نتیجۀ اعمال خود برسند. و این همان است که در آیۀ فوق به آن اشاره شده: «ثُمَّ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمِهادُ».


گرد آوری از کتاب: تفسیر نمونه، آیت ا... مکارم شیرازی، دار الکتب الإسلامیه، چاپ ۴۲، ج ۳، ص ۲۹۱.


[ جمعه 1394/06/13 ] [ 23:22 ] [ Cμ's : ]

:: Sunkeraid57.MihanBlog.com ::


[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080صرفا جهت لبخند :) 100 یکصد و پنجاه درس زندگی پیامک نکته اسراآمیز موفقیت شگفت انگیز شهادت پیروزی پیروز نکته اسرارآمیز نهج البلاغه مناجات اسرار راز No Offense Physics عارفانه پ ن پ دکتر شریعتی دکتر علی شریعتی نکته حدیث موفق یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت Just a Cool Fun! موفقیت طنز! Just a Cool Fun چگونه فردی موفق باشیم فردی موفق اس ام اس فیزیک ترول شیمی Chemistry چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ آینده استاد مکارم شیرازی زندگی دانستنی برد یکصد ایمان اسرارآمیز نکته اسرارآمیز قدرت عمل ترول! صد سر علم


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو