Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ(: .FYI : I am open-minded, but I'm not stupid
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ι

جهانی شدن، جهانی سازی و مهدویتامروزه، با واقعیتی به نام جهانی شدن (Globality) مواجهیم
و لازم است رابطه آن را با موضوع مهدویت بررسی کنیم.

جهانی شدن به معنای گسترش ارتباطات میان انسانها
و افزایش تاثیر متقابل اقوام، ملت ها و کشورها بر یکدیگر است؛
به گونه ای که کمتر اتفاقی در گوشه ای از عالم رخ می دهد که مردم دیگر سرزمین ها از آن بی خبر بمانند و حیات اجتماعی آنان از این اتفاق تاثیر نپذیرد. پیدایش ابزارهای ارتباطی صوتی و تصویری و متنی مانند تلفن ثابت و سیار، رادیو، تلویزیون، ماهواره و اینترنت از یک طرف و وسایل نقلیه جدید مانند اتومبیل، قطار و هواپیما از طرف دیگر، ارتباط میان انسانها را در نقاط مختلف کره زمین چنان توسعه داده است که مفهوم «دهکده جهانی» (Global Village) شکل گرفته است.
     این یک واقعیت اجتماعی است که رخ داده است و اکنون ما در چنین جهانی زندگی می کنیم. با پدیدار شدن این واقعیت، قدرتهای بزرگ و سلطه گر برنامه ریزی کرده اند که فرهنگ، اندیشه و آن شیوه زندگی را که خود می پسندند، جهانی کرده و بر سایر مردم تحمیل کنند.
این طرح و برنامه را جهانی سازی (Globalisation) می نامند.
     برای رسیدن به این منظور، از امکانات بسیار پیچیده ی آشکار و پنهان کمک می گیرند. شبکه های بزرگ تلویزیونی و رادیویی، ماهواره ها، شبکه های بسیار زیاد اینترنتی، فیلم های سینمایی، کتاب ها و نشریات، سازمانهای گسترده اطلاعاتی و جاسوسی ابزار گسترش فرهنگ قدرت های بزرگ و به خصوص آمریکا هستند. پشتوانه این ابزار، قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی آمریکا است که با ایجاد رعب و ترس یا وابستگی و تسلیم طلبی یا طمع، زمینه را برای توسعه فرهنگ، اخلاق و آداب و رسوم آمرکایی آماده می کنند؛ برای مثال، آمریکا پس از این که افغانستان و عراق را تصرف کرد، ده ها شبکه تلویزیونی به راه انداخت تا فرهنگ و اخلاق خود را بر مردم مسلمان این دو کشور تحمیل کند.
     آنچه در اینجا حائز اهمیت و نیازمند روشن بینی است، این است که بدانیم با توجه به قدرت گسترده و پیچیده ارتباطات، شیوه های مدرن تبلیغ، مهم ترین ابزار یکسان سازی فرهنگی است. آنها از یک طرف به شکلی بسیار غیر مستقیم و از زبان ملت ها شکاف میان نسل ها را چنان بزرگ می کنند که نسل جدید احساس کند دیگر نمی تواند با فرهنگ خود ارتباط برقرار سازد و از طرف دیگر، عناصر فرهنگ خودی مانند پوشش، سبک معماری، نوع غذا، شیوه های معاشرت و حتی ایده آل ها و آرمان های زندگی و به طور کلی شیوه زندگی خود را در زیباترین قالب های ممکن تبلیغی عرضه می کنند تا علاوه بر جلب نظر ملت ها، اندیشه آنها را دنباله رو خود سازند. در این جاست که ذکاوت و زیرکی ملت ما، به خصوص نسل جوان، باید به کمک ما بیاید تا به جای پیوستن به جهان سازی تحمیلی، با تکیه بر کرامت و عزت خود و با اعتماد به قدرت ابتکار و خلاقیت و پیشه کردن بردباری و صبر، فرهنگ خود را تعالی بخشیم و در این رقابت جدی و سخت، موفق باشیم.
     حال که جهانی شدن ارتباطات و تبدیل جهان به یک دهکده، این فرصت را ایجاد کرده است که افکار و عقاید در میدان جهانی به رقابت برخیزند، کدام عقیده و کدام روش زندگی لیاقت دارد به طور طبیعی مورد پذیرش ملت های مختلف قرار گیرد؟
چنین به نظر می رسد که عقیده ای با شاخصه های زیر می تواند جهانی شود :
1. با فطرت انسان و ویژگی های فطری او سازگار باشد.
2. مبتنی بر عقلانیت و قابل دفاع عقلی باشد.
3. توانایی پاسخ گویی به نیازهای اصلی دنیای امروز، مانند عدالت اجتماعی را دارا باشد.
4. از پشتوانه و تایید الهی برخوردار باشد.
5. یک رهبر معصوم و مورد اعتماد، مبلّغ آن باشد.

     با تاملی در عقاید اسلامی و دیدگاه تشیع درباره مهدویت، این پنج شاخصه را در آن می بینیم. جهانی شدن فرصت مناسبی برای جهانی سازی اندیشه اسلامی با استفاده از تبلیغ سازنده و مثبت است.
معتقدان به مهدویت و ظهور حضرت مهـدی (عج) باید با حضور فعال و مؤثر
در صحنه های جهانی و نشان دادن نقاط ضعف اندیشه های دیگر،
زمینه های ظهور را بیشتر فراهم کنند.


:: با تشکر از جناب آقای دکتر محمدمهدی اعتصامی::


٢٧فروردین
۱۳۹۱

[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080نکته اسرارآمیز شگفت انگیز اسرارآمیز دانستنی سر No Offense یکصد زندگی موفقیت نکته ایمان شهادت چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ ترول پ ن پ پیروز شیمی چگونه فردی موفق باشیم دکتر علی شریعتی صرفا جهت لبخند :) پیروزی مناجات ترول! دکتر شریعتی اس ام اس عارفانه قدرت عمل یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت Chemistry نکته اسراآمیز موفقیت Just a Cool Fun یکصد و پنجاه درس زندگی راز علم حدیث طنز! صد آینده فیزیک فردی موفق Physics موفق Just a Cool Fun! اسرار نهج البلاغه برد پیامک نکته اسرارآمیز 100 استاد مکارم شیرازی


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic