تبلیغات
Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ - حکیم ابوالقاسم فردوسی


Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ(: .FYI : I am open-minded, but I'm not stupid
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ι
حکیم ابوالقاسم حسن ابن اسحق ابن شرفشاه فردوسی


زنده کننده زبان و ملیت ایرانی در حدود سال 329 هجری در قریه «باژ» از قراء «طایران» طوس ، به دنیا آمد .

فردوسی از طبقه دهقانان بود و به خط آثار نژادی و باستانی ایران علاقه وافر داشت و بنابر همین علاقه به ملیت و افتخارات ایرانی در حدود سال 370 هجری به نظم شاهنامه پرداخت و این کار را قبل از او چندین نفر به نظم یا به نثر آغاز کرده بودند اما به انجام نرسیده بود .

استاد بزرگ و سخنسرای نامی طوس پس از سی و پنج سال رنج و و زحمت و صرف عمر و مال ، نظم شاهنامه را به انجام رساند و این شاهکار عالی ادبیات جهانی را به وجود آورد .

در حدود سال 395 هجری آن را نزد سلطان محمود غزنوی برد و ابتدا به پایمردی ابوالعباس فضل بن احمد اسفراینی ، وزیر سلطان محمود ، به خدمت سلطان راه یافت ، اما قدر استاد عالیقدر آنطور که باید شناخته نشد و رنجیده خاطر گردید و از غزنین بیرون آمد و مدتی متواری شد .
فردوسی به طوس رفت و شاهنامه را برداشت و به طبرستان سفر کرد و نزد "سپهبد شهریار" فرمانروای طبرستان رفت و خواست شاهنامه را به نام او کند ولی او قبول نکرد و گفت درباره تو بدگویی کرده اند و بزودی سلطان تو را می خواند و حق زحمت تو را می گذارد و تو شاهنامه را به نام محمود بگذار .
فردوسی بعد از آن به طوس بازگشت و در موطن اصلی خود مسکن گزید و چندی بعد به کمک "احمد بن حسن میمندی" ، سلطان محمود فردوسی را به خاطر آورد و از رفتار خویش نسبت به او پشیمان گشت و جایزه ای بس گران بها برای او به طوس فرستاد اما این جایزه هنگامی رسید که فردوسی چشم از جهان فرو بسته بود .

استاد طوس در سال 411 هجری در گذشت و در بیرون دروازه باغی که ملک خود او بود ، دفن شد و اکنون آرامگاهش در همان جا است .

شاهنامه فردوسی در حدود 60000 بیت دارد و بزرگترین حماسه ملی ایـران است .

منبع : دایرة المعارف هزار و یک نکته جذاب (مهندس مهدی وفایی)


۱مهر
۱۳۹٠

[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080طنز! صرفا جهت لبخند :) برد راز نکته اسرارآمیز Chemistry یکصد No Offense ایمان نهج البلاغه Just a Cool Fun فردی موفق قدرت عمل پیامک علم 100 نکته دکتر شریعتی ترول! اس ام اس موفق اسرارآمیز شگفت انگیز نکته اسرارآمیز آینده پ ن پ ترول نکته اسراآمیز موفقیت اسرار دکتر علی شریعتی زندگی استاد مکارم شیرازی عارفانه دانستنی Physics Just a Cool Fun! مناجات سر شهادت یکصد و پنجاه درس زندگی فیزیک شیمی حدیث یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ صد چگونه فردی موفق باشیم پیروزی موفقیت پیروز