تبلیغات
Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ - حکیم ابوالقاسم فردوسی


Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ(: .FYI : I am open-minded, but I'm not stupid
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ι
حکیم ابوالقاسم حسن ابن اسحق ابن شرفشاه فردوسی


زنده کننده زبان و ملیت ایرانی در حدود سال 329 هجری در قریه «باژ» از قراء «طایران» طوس ، به دنیا آمد .

فردوسی از طبقه دهقانان بود و به خط آثار نژادی و باستانی ایران علاقه وافر داشت و بنابر همین علاقه به ملیت و افتخارات ایرانی در حدود سال 370 هجری به نظم شاهنامه پرداخت و این کار را قبل از او چندین نفر به نظم یا به نثر آغاز کرده بودند اما به انجام نرسیده بود .

استاد بزرگ و سخنسرای نامی طوس پس از سی و پنج سال رنج و و زحمت و صرف عمر و مال ، نظم شاهنامه را به انجام رساند و این شاهکار عالی ادبیات جهانی را به وجود آورد .

در حدود سال 395 هجری آن را نزد سلطان محمود غزنوی برد و ابتدا به پایمردی ابوالعباس فضل بن احمد اسفراینی ، وزیر سلطان محمود ، به خدمت سلطان راه یافت ، اما قدر استاد عالیقدر آنطور که باید شناخته نشد و رنجیده خاطر گردید و از غزنین بیرون آمد و مدتی متواری شد .
فردوسی به طوس رفت و شاهنامه را برداشت و به طبرستان سفر کرد و نزد "سپهبد شهریار" فرمانروای طبرستان رفت و خواست شاهنامه را به نام او کند ولی او قبول نکرد و گفت درباره تو بدگویی کرده اند و بزودی سلطان تو را می خواند و حق زحمت تو را می گذارد و تو شاهنامه را به نام محمود بگذار .
فردوسی بعد از آن به طوس بازگشت و در موطن اصلی خود مسکن گزید و چندی بعد به کمک "احمد بن حسن میمندی" ، سلطان محمود فردوسی را به خاطر آورد و از رفتار خویش نسبت به او پشیمان گشت و جایزه ای بس گران بها برای او به طوس فرستاد اما این جایزه هنگامی رسید که فردوسی چشم از جهان فرو بسته بود .

استاد طوس در سال 411 هجری در گذشت و در بیرون دروازه باغی که ملک خود او بود ، دفن شد و اکنون آرامگاهش در همان جا است .

شاهنامه فردوسی در حدود 60000 بیت دارد و بزرگترین حماسه ملی ایـران است .

منبع : دایرة المعارف هزار و یک نکته جذاب (مهندس مهدی وفایی)


۱مهر
۱۳۹٠

[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080Chemistry صد موفقیت شیمی سر نکته دکتر شریعتی 100 نکته اسرارآمیز آینده نکته اسرارآمیز فردی موفق اس ام اس نهج البلاغه پیروزی ایمان Just a Cool Fun شهادت اسرارآمیز شگفت انگیز ترول قدرت عمل پیروز صرفا جهت لبخند :) علم نکته اسراآمیز موفقیت فیزیک No Offense Physics اسرار مناجات پیامک یکصد و پنجاه درس زندگی Just a Cool Fun! یکصد زندگی راز یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت عارفانه ترول! چگونه فردی موفق باشیم دانستنی دکتر علی شریعتی برد حدیث چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ استاد مکارم شیرازی طنز! پ ن پ موفق