تبلیغات
Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ - دیوار صوتی چیست؟


Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξدردم نهفته به ز طبیبان مدعی ، باشد که از خزانۀ غیبم دوا کنند
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ι
دیوار صوتی چیست ؟


می دانیم که صدا از امواج کوچکی تولید می شود و اگر بتوانیم آن امواج را ببینیم ، عینا نظیر امواجی است که از پرتاب سنگ در حوض آب به وجود می آید .

امواج صوتی بسیار سریع و سرعت سیر آنها 1140 کیلومتر در ساعت است و از هواپیمای معمولی سریعتر میروند ، ولی وقتی هواپیمایی آنقدر سریع السیر باشد که با امواج صوتی مسابقه بگذارد ، امواج صوتی به وجود نمی آید و هواپیما عینا مانند برف روبی که جلوی گاوآهن کار گذاشته باشند ، هوا را کنار می زند .

سابقا خلبانان تصور می کردند اگر هواپیماهایی ساخته شود که سرعت سیر آنها از سرعت صوت بیشتر باشد ، امواج صوتی بر روی هم توده شده و دیوار صوتی تشکیل خواهند داد که هواپیما در برخورد با این دیوار ، متلاشی خواهد شد و آنرا "دیوار صوتی" نامیدند ، ولی بعدها هواپیماهایی ساختند که بالهایشان نوع مخصوصی بوده و می توان با آنها سریعتر از صوت پرواز نمود .
اولین خلبانی که با این نوع هواپیما خود را به مخاطره انداخت ، ابتدا تکان محکمی احساس نمود و بعد هواپیما لحظه ای به حال تعادل ایستاد . آنگاه هوا به طرز عجیبی آرام شد و توانست به این طریق از دیوار صوتی عبور کند .
در پرواز مافوق صوتی ، امواج در جلوی هواپیما توده شده و تشکیل مخروطی را می دهند که آن را "امواج شوک" گویند ، وقتی هواپیما با سرعت صوت سرازیر شود ، این امواج تا روی زمین پراکنده می شوند و انفجاری تولید میشود که ممکن است شیشه های پنجره را بشکند .

منبع : دایرة المعارف هزار و یک نکته جذاب (مهندس مهدی وفایی)


۱مهر
۱۳۹٠

[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080دانستنی نکته چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ موفقیت عارفانه یکصد و پنجاه درس زندگی فیزیک ترول! پیروز علم صد شگفت انگیز صرفا جهت لبخند :) چگونه فردی موفق باشیم Physics اسرارآمیز نکته اسرارآمیز سر No Offense شیمی Chemistry طنز! نکته اسراآمیز موفقیت استاد مکارم شیرازی ایمان یکصد دکتر علی شریعتی آینده نکته اسرارآمیز یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت فردی موفق قدرت عمل حدیث ترول زندگی شهادت مناجات پیروزی پ ن پ اسرار راز Just a Cool Fun 100 نهج البلاغه پیامک Just a Cool Fun! دکتر شریعتی اس ام اس برد موفق