تبلیغات
Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ - دیوار صوتی چیست؟


Ξ|[ SυnκєRαιδ ]|Ξ(: .FYI : I am open-minded, but I'm not stupid
ι صفحه نخستـ بلاگـ ιι پستـ الکترونیکـ ιι ارسال پیامـ ιι ρrofιlε ι
دیوار صوتی چیست ؟


می دانیم که صدا از امواج کوچکی تولید می شود و اگر بتوانیم آن امواج را ببینیم ، عینا نظیر امواجی است که از پرتاب سنگ در حوض آب به وجود می آید .

امواج صوتی بسیار سریع و سرعت سیر آنها 1140 کیلومتر در ساعت است و از هواپیمای معمولی سریعتر میروند ، ولی وقتی هواپیمایی آنقدر سریع السیر باشد که با امواج صوتی مسابقه بگذارد ، امواج صوتی به وجود نمی آید و هواپیما عینا مانند برف روبی که جلوی گاوآهن کار گذاشته باشند ، هوا را کنار می زند .

سابقا خلبانان تصور می کردند اگر هواپیماهایی ساخته شود که سرعت سیر آنها از سرعت صوت بیشتر باشد ، امواج صوتی بر روی هم توده شده و دیوار صوتی تشکیل خواهند داد که هواپیما در برخورد با این دیوار ، متلاشی خواهد شد و آنرا "دیوار صوتی" نامیدند ، ولی بعدها هواپیماهایی ساختند که بالهایشان نوع مخصوصی بوده و می توان با آنها سریعتر از صوت پرواز نمود .
اولین خلبانی که با این نوع هواپیما خود را به مخاطره انداخت ، ابتدا تکان محکمی احساس نمود و بعد هواپیما لحظه ای به حال تعادل ایستاد . آنگاه هوا به طرز عجیبی آرام شد و توانست به این طریق از دیوار صوتی عبور کند .
در پرواز مافوق صوتی ، امواج در جلوی هواپیما توده شده و تشکیل مخروطی را می دهند که آن را "امواج شوک" گویند ، وقتی هواپیما با سرعت صوت سرازیر شود ، این امواج تا روی زمین پراکنده می شوند و انفجاری تولید میشود که ممکن است شیشه های پنجره را بشکند .

منبع : دایرة المعارف هزار و یک نکته جذاب (مهندس مهدی وفایی)


۱مهر
۱۳۹٠

[ Re-Designed by Rasoul.A ]
[ Special Thanks to Avazak ]
Suitable Resolution : 1920x1080حدیث چگونه فردی موفق باشیم Physics آینده فیزیک پ ن پ یکصد موفق نکته اسراآمیز موفقیت 100 دکتر علی شریعتی عارفانه Just a Cool Fun! چطور به موفقیت دست پیدا کنیم؟ نکته اسرارآمیز Chemistry اس ام اس علم ایمان No Offense ترول موفقیت Just a Cool Fun پیروز نهج البلاغه اسرارآمیز راز صد نکته مناجات صرفا جهت لبخند :) ترول! برد اسرار دکتر شریعتی شهادت پیامک زندگی قدرت عمل پیروزی یکصد نکته اسرارآمیز موفقیت شیمی یکصد و پنجاه درس زندگی شگفت انگیز دانستنی نکته اسرارآمیز فردی موفق استاد مکارم شیرازی طنز! سر